Tuesday, March 20, 2012

Õppimisest. Ja mis on eesmärk?

Mul hakkas täna joogas halb. Ikka väga halb, sest harjutused olid rasked ja tuletasid kehalise tunde meelde. Paar korda nägin juba vaimusilmas, kuidas ulgudes uksest välja jooksen, aga ikkagi ei jooksnud.

Pärast hakkasin mõtlema, kuidas mõnikord hobustel võib samamoodi olla. Kuidas mõni liigutus on raske ja vastik ja kui hoopis hullusti, siis tuletab veel midagi koledat meelde. "Ma ei taha selles olukorras olla," oli minu tugev emotsioon. Kuna inimesel on kummalised motiveerimisprotsessid, jäin paigale. Eeldan, et hobusel selliseid hoobasid ei ole (või on? Mismoodi? Kuid see on juba hoopis teine teema), sellisel juhul teekski ta ükskõik mida, et vastikust olukorrast pääseda.

Samas see halb olukord pani mind mõtlema ja analüüsima ning päästis nagu paisu tagant valla terve rea protsesse, emotsioone ja mõtteid, mis tegid sellest edasiviiva õppimiskogemuse. Mind viidi oma mugavustsoonist välja ning, nagu mäletan näiteks Dereki jutust, just siis toimub tegelik õppimine ja areng.

Hobuste puhul aga, kui tahame neid sunnita õpetada, me sellist rasket elamust kasutada ei saa. Sest kui neil on paha ja nad tahavad ära, siis nad ju meiega koostööd teha ei taha ning meie meetod ongi katki. Kuid siis ei teki ju ka intensiivset õppimist tänu mugavustsoonist väljumisele? Nii ongi treeningu protsess aeglasem?

Kuidagi saab sellest küsimusest kindlasti ümber, aga kuidas?

Ühest küljest kindlasti õpetame peamiselt hobuse füüsist, mitte tema mõttemaailma. Usun, et minu keha sai ebameeldivatest harjutustest vast ka painduvust või tugevust juurde, aga peamiselt intensiivistus mõttetegevus ja lahendasin oma peas olevaid probleeme. Samas peab tihtipeale, eriti hobuseid ümber õpetades, tegelema ka nende hirmude ja vaimsete probleemidega.

ILmselt siiski tundub mulle, et jah, tõepoolest, pehmeid meetodeid kasutades tulebki hobuseid õpetada neid mugavustsoonist välja viimata. Seega on protsess pisut aeglasem. Aga sellest tulenevad teised asjad, millest me loobuda ei raatsi - nt inimesegi jaoks meeldivam protsess, hobuse jaoks meeldivam protsess, mis tõstab eetilisust, parem suhe hobusega, mis elimineerib teatud tõrksusest või hirmust tekitatud probleemid, füüsiline lõdvestatus, mis võimaldab püüda ideaalset liikumist jne.

Vot, just need eesmärgid on olulised. Avastasin just, et polegi neid kunagi sõnastanud, kuigi tegelikult on nad vaat et kõige tähtsamad kogu asja juures.

Miks? Miks me otsime viise, kuidas hobuseid mõjutada nii, et see nende jaoks ebameeldiv ei oleks? On see hoopis efektiivsem? Või annab see meile midagi?

Vast ei olegi ühte vastust? Huvitav oleks kuulda teiste arvamusi.

Aitäh.

2 comments:

  1. Ma olen kõige sellega 100% nõus, mida kirjutad sunnita õpetamise kohta. Sel on omad piirangud (läheb rohkem aega, sõltub väga palju hobuse tujust ja inimese võimest teda motiveerida jne), aga samas äärmiselt palju positiivset võrreldes survepõhise treeninguga.

    Sellegipoolest - teatud piirides surve ja stressi tekitamine (kuigi sõna "stress" iseenesest kõlab meie jaoks äärmiselt negatiivselt), nagu sa isegi kirjutad, on edasiviiv jõud, ja ma ei näe selle kasutamises halba, nii kaua kuni hobusel pole valu, hirmu ja teadmatust, kuidas survest vabaneda, vaid ainult suurenenud tahe inimese märguannetele õiget vastust leida.

    Aga su viimane küsimus... miks ma tahan, et mu hobusel ei oleks ebameeldiv??? Mulle tundub veider proovida põhjendada midagi, mis minu arust peaks iga normaalse inimese mõistusesse kuuluma - soov mitte teisele elusolendile ebameeldivusi põhjustada.
    Seal on veel palju boonuseid - mõnes olukorras on see kindlasti efektiivsem (aga mitte alati), hobune säilitab suurema tõenäosusega ka ise entusiasmi treeningu osas jne... aga see kõik on juba teisejärguline.

    ReplyDelete
  2. Põnev. Aitähh!
    Miks sellist küsimust üldse püstitada?
    Jõudsin kuidagi oma mõtete käigus selleni ja siis imestasin isegi. Pole sellist küsimust kunagi varem pähe tulnud, aga samas igasuguseid muid asju tegema hakates leian, et tasub ikka küsida, et mis on eesmärk, miks just nii. Siis jõuab tulemuseni ka kiiremini ja paremini.
    Ja ma arvan, et osaliselt mõlkus mul meeles pigem vastandus tegeleda hobustega neile meeldivalt versus mitte üldse tegeleda, mitte tegeleda mingeid muud eesmärke silmas pidades hobuse heaolu arvestamata...

    ReplyDelete