Monday, October 22, 2012

Naksutajate koolitus

Käisin pühaopäeval Kosel Anna Pindami juures klikkeripäeval ja tõesti oli vahva. Best value for money ever, eriti võrreldes igasuguste muude koolituste ja hindadega.

Väga vahva oli näha Anna klikkeri põhimõtet tundvate hobuste suhtlustahet inimesega ja töötahet ja motiveeritust ja tegutsemist. Muudkui mõtlesid ja tegid ja neil oli vahva ja inimestel oli tore.

Oli näha mõtestatust hobuste silmades, millest tihtipeale ratsaspordis puudu jääb - mõtleme me ju ainult sellele jäsemele siin ja tollele lihasele seal... Aga hobusel on ju mõtted ka peas! Ja täiesti hämmastav, kuidas ta oma mõistust kasutada oskab!

Ja ma arvan, et see ongi ju nii tähtis! Mina tahan igal juhul pigem hobuse mõistusega suhelda, kui ainult tema füüsisega mängida. Fantastiline!

Järele mõeldes, siis see on võibolla üks , millest näiteks Dereki kui oma treeneri puhul puudust tundsin. Psühholoogilisest suhtlemisest hobustega, psüühikast.

Positiivse kinnistamise treening aga paneb looma mõtlema, annab sulle võimaluse teda suunata igast asju tegema ja annab teile suhtluskanali.

Mõnes mõttes klikkertreening on halb nimi, sest see seostab kogu ala ainult selle ühe mehaanilise plõksutiga ning agility ja delfiinidega. Asja iva on ju tegelikult selles, et õpetatakse positiivse kinnistamisega. Teine iva on, et teil on kindel omavaheline signaal, mis on kinnistaja (selleks arendatud siis inimese poolt). PS. Loodan, et kasutan termineid õigesti...

Sain Annalt vastuse kõigile oma küsimustele, mis seni on klikkeri suhtest tekkinud.

1. Kuidas vältida seda, et hobune hakkab maiuseid välja norima, hammustama jne? - Anda hobusele maiust ainult klikkeri heli peale ja siduda hobusele kindel asi, mis ta peab tegema, kliki ja maiusega. Sealjuures ma arvan, et oluline on just mingi lihtsa ülesande (ninaga palli puudutamine) võimalikult kiire sidumine kliki ja maiusega. See võib isegi aidata, et kui hobune muidu muudkui nurub, siis peale seda, kui ta on ülesanded ära õppinud, ta enam ei nuru, vaid ootab, kuni tal lastakse ülesannet sooritada. Ma arvan, et Kabrielile see sobiks nii hästi, sest tegelikult ta ei ole agressiivselt maiust nõudev hobune ha talle teevad maiused nii hirmsasti rõõmu :)

2. Kas ja kuidas siduda negatiivsel ja positiivsel kinnistamisel põhinevaid treeningmeetodeid? - Ehk siis kas võib korraga treenida nt surve ja surve eemaldamise meetodil või positiivset karistamist kasutades ja positiivset kinnitamist kasutades. Jah, tundub, et Anna teeb seda ja edukalt. Samuti ei tasu hobusega, kes on ikkagi suur ja ohtlik loom, teha nii, et ta väga impulsiiveslt ja pealetükkivalt sulle asju pakub, sest see võib ohtlik olla. Tundub, et hobustele sobib selline kombineeritud treeningviis.

Väga meeldis mulle Anna näide selle kohta, kuidas ta ükskord ratsutades kasutas täitsa juhuslikult aga samas väga edukals naksutamist. Trennis ei tahtnud hobune kuidagi nõutud välispainet võtta, sest tegu oli niikuinii tema kumera poolega ja harjutus mõlemale uus. Juhuslikult hobune vaatas väljapoole, Anna andis naksutades märguande - õige. Hobune võttis kohe nõutud painde - ah et seda sa siis tahtsidki! Minu meelest väga hea näide sellest, kuidas kombineerituna kasutada neid kahte treeningviisi.

Väga meeldisd ka Anna praktilised kirjeldused selle kohta, kuidas siis ikkagi alustada ja milliseid vigu tasub vältida.

KOkkuvõttes super ja aitäh Annale ja ka Kadile, tänu kellele ma üldse klikkeripäevale sattusin!












No comments:

Post a Comment